TSMC پردازنده‌های گرافیکی آینده اینتل را تولید می‌کند که در سال‌های 2024 و 202 عرضه می‌شوند

اینتل

طبق گزارش‌ها، اینتل همکاری با TSMC را برای تولید نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی Battlemage و Celestial انتخاب کرده است که قرار است به ترتیب در نیمه دوم سال‌های 2024 و 2026 عرضه شوند. طبق گزارش رسانه تایوانی ctee.com.tw، پردازنده گرافیکی Battlemage از معماری Xe2 استفاده می‌کند و با استفاده از گره فرآیند 4 نانومتری TSMC ساخته می‌شود، در حالی که پردازنده گرافیکی Celestial از معماری Xe3 استفاده می‌کند و با استفاده از گره پردازشی N3X (3 نانومتری) TSMC ساخته می‌شود.

این گزارش با توجه به اینکه اینتل از TSMC برای GPUهای نسل اول خود، Alchemist (Xe) که در اواسط سال 2022 راه اندازی شد، استفاده کرد، تعجب آور نیست. طرح محصول فاش شده نشان می‌دهد که پردازنده‌های گرافیکی Battlemage Xe2 و Celestial Xe3 در هر دو رنگ HPG و LPG عرضه می‌شوند و نسخه‌های HPG بخش 75-250 وات را هدف قرار می‌دهند.

علیرغم مواجهه با چالش ها در عملیات و فشار برای کاهش موجودی در زنجیره تولید، اینتل همچنان به برنامه های R&D GPU خود متعهد است. این شرکت سرمایه‌گذاری هنگفتی در ساخت ویفرهای فرآیندی 4 نانومتری و پیشرفته‌تر انجام داده است، اما به حفظ مدل تجاری خود با کارخانه‌های ریخته‌گری ویفر ادامه می‌دهد و TSMC تنها شریک آن است.

تمرکز اینتل بر بخش‌های بازی و هوش مصنوعی باعث افزایش تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی مجزا می‌شود و این شرکت آماده است تا با عرضه‌های آتی پردازنده‌های گرافیکی Battlemage و Celestial به بهبود  GPU خود ادامه دهد. طبق شایعات، انتظار می‌رود نسل بعدی کارت‌های گرافیک گسسته Arc نیز تحت خانواده Alchemist+ به‌روزرسانی شود.

به طور کلی، این همکاری بین اینتل و TSMC نشان‌دهنده یک پیشرفت هیجان‌انگیز در دنیای پردازنده‌های گرافیکی است و می‌توان انتظار داشت که در آینده شاهد پیشرفت‌ها و نوآوری‌های مداوم باشیم.برای مشاهده آخرین اخبار تکنولوژی همراه ما باشید.

منبعgizmochina

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

ده − پنج =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.