LCD  مخفف چیست و چگونه کار می کند

lcd مخفف چیست

LCD  مخفف  liquid-crystal display  (نمایشگر کریستال مایع)یک فناوری و نوعی صفحه نمایش تخت است که از کریستال های مایع در شکل اولیه عملکرد خود استفاده می کند و معمولاً در تلویزیون ها و نمایشگرهای رایانه و همچنین در صفحه نمایش دستگاه هایی مانند لپ تاپ، تبلت و گوشی های هوشمند استفاده می شود.

ال سی دی ها چگونه کار می کنند

یک صفحه نمایش از میلیون ها پیکسل تشکیل شده است. کیفیت نمایشگر معمولاً به تعداد پیکسل ها بستگی دارد. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش 4K از 3840 در 2160 یا 4096در2160 پیکسل تشکیل شده است. یک پیکسل از سه زیرپیکسل تشکیل شده است. قرمز، آبی و سبز – که معمولا RGB نامیده می شود. هنگامی که زیرپیکسل‌های یک پیکسل ترکیب رنگ را تغییر می‌دهند، می‌توان رنگ دیگری تولید کرد. با کار کردن تمام پیکسل های یک نمایشگر با هم، نمایشگر می تواند میلیون ها رنگ مختلف بسازد. هنگامی که پیکسل ها به سرعت روشن و خاموش می شوند، یک تصویر ایجاد می شود.

نحوه کنترل یک پیکسل در هر نوع نمایشگر متفاوت است. CRT، LED، LCD و انواع جدیدتر نمایشگرها، همه پیکسل ها را متفاوت کنترل می کنند. به طور خلاصه، ال سی دی ها با نور پس زمینه روشن می شوند و پیکسل ها به صورت الکترونیکی روشن و خاموش می شوند در حالی که از کریستال های مایع برای چرخش نور پلاریزه استفاده می کنند. یک فیلتر شیشه ای پلاریزه در جلو و پشت همه پیکسل ها قرار می گیرد، فیلتر جلو در 90 درجه قرار می گیرد. در بین هر دو فیلتر، کریستال های مایع قرار دارند که می توانند به صورت الکترونیکی روشن و خاموش شوند.

lcd چگونه کار می کند

LCD ها با یک ماتریس غیرفعال یا یک شبکه نمایش ماتریس فعال ساخته می شوند. LCD ماتریس فعال به عنوان نمایشگر ترانزیستور فیلم نازک (TFT) نیز شناخته می شود. LCD ماتریس غیرفعال دارای شبکه ای از هادی ها با پیکسل هایی است که در هر تقاطع شبکه قرار دارند. جریانی به دو هادی روی شبکه ارسال می شود تا نور هر پیکسل را کنترل کند. یک ماتریس فعال دارای یک ترانزیستور است که در هر تقاطع پیکسل قرار دارد که برای کنترل روشنایی یک پیکسل به جریان کمتری نیاز دارد. به همین دلیل، جریان در یک نمایشگر ماتریس فعال را می توان به دفعات بیشتر روشن و خاموش کرد و زمان تازه سازی صفحه را بهبود بخشید.

برخی از LCD های ماتریس غیرفعال دارای اسکن دوگانه هستند، به این معنی که شبکه را دو بار با جریان اسکن می کنند، در همان زمانی که برای یک اسکن در فناوری اصلی لازم بود. با این حال، ماتریس فعال هنوز یک فناوری برتر از این دو است.

انواع ال سی دی

انواع LCD ها عبارتند از

 (Twisted Nematic) TN  : که در عین داشتن زمان پاسخ بالا، ارزان هستند. با این حال، نمایشگرهای TN نسبت کنتراست، زاویه دید و تضاد رنگی پایینی دارند.

پنل های  (In-Plane Switching) IPS : که نسبت کنتراست، زاویه دید و کنتراست رنگ بسیار بهتری را در مقایسه با ال سی دی های TN دارند.

پنل های  (Vertical Alignment) VA : که به عنوان یک کیفیت متوسط بین نمایشگرهای TN و IPS دیده می شوند.

 (Advanced Fringe Field Switching) AFFS : که در مقایسه با نمایشگرهای IPS در محدوده بازتولید رنگ، عملکرد برتری دارد.

منبعtechtarget

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

دوازده + 19 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.