cpu مخفف چیست ؟ و چه کاری انجام می دهد؟

مخفف cpu

cpu یا سی پی یو  به عنوان مغز کامپیوتر شناخته می شود و به عنوان واحد پردازش مرکزی وظیفه اجرای محاسبات اجرای برنامه ها و اقدامات را بر عهده دارد.

cpu مخفف Central Processing Unit است و مهمترین واحد در کامپیوترها به شمار می رود.تقریبا تمام دستگاههای الکترونیکی واحدی مرکزی برای پردازش داده ها دارند.

cpu ها با نام پردازنده نیز در ایران شناخته می شوند.پردازنده ها را می توان در رایانه های شخصی، تلفن های هوشمند، تبلت ها و سایر رایانه ها یافت. دو رقیب اصلی در بازار پردازنده ها اینتل و AMD هستند.

cpu ها از سه واحد عملیاتی تشکیل شده اند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

ALU یا Arithmetic & Logic Unit :واحد حساب و منطق یک مدار پیچیده دیجیتالی است که وظیفه انجام عملیات منطقی و محاسباتی را برعهده دارد (مانند جمع ، ضرب و … ) ، بعد از انجام پردازش توسط این واحد اطلاعات روی حافظه رم بارگزاری می شود و همچنین این امکان وجود دارد که بیشتر از یک عدد ALU در پردازنده ها وجود داشته باشد و اینطور نیست که حتما و فقط یک عدد از این واحد در cpu وجود داشته باشد.

Cu یا Control Unit : واحد کنترل یا همان control unit در داخل پردازنده مداری است که هدایت و مدیریت عملیات را انجام می دهد.این واحد وظیفه دارد تا دستورات را مدیریت و پاسخ دهد در واقع مدیریت تمام سیگنال های کنترلی cpu  را برعهده دارد تا مطمئن شود دستورالعمل های صادر شده به درستی اجرا می شوند.با توجه به معماری طراحی در هر پردازنده نحوه عملکرد این واحد می تواند متفاوت باشد.

واحد ثبات یا Register:  پردازنده برای اینکه بتواند پردازش های لازم را بر روی دستورات انجام دهد باید در جایی این کار را انجام دهد و این کار را در رجیستر یا ثبات های حافظه پردازنده انجام می دهد.در واقع این واحد وظیفه دارد تا نگه داری موقت داده های پردازش شده،آدرس ها دستورالعمل ها و… را انجام دهد و برای این کار باید ظرفیت کافی را داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

یک + 1 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.