سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI به دنبال میلیاردها دلار برای ایجاد شبکه جهانی کارخانه تراشه هوش مصنوعی است

سم آلتمن

سم آلتمن، مدیر عامل OpenAI، به دنبال جمع آوری میلیاردها دلار برای ایجاد شبکه جهانی کارخانه های تراشه های هوش مصنوعی (AI) است. هدف این سرمایه گذاری بلندپروازانه تولید نیمه هادی هایی است که برای کاربردهای هوش مصنوعی ضروری است. بلومبرگ گزارش می‌دهد که آلتمن در بحث‌های اولیه با سرمایه‌گذاران بالقوه بزرگ، از جمله G42 مستقر در ابوظبی و گروه سافت‌بانک ژاپن، شرکت کرده است، اگرچه این مذاکرات هنوز در مراحل اولیه خود هستند.

جهش جسورانه OpenAI به سمت تولید تراشه: به دنبال میلیاردها دلار برای شبکه جهانی تراشه‌های AI Fabs

این حرکت ناشی از اعتقاد آلتمن است که صنعت رو به رشد هوش مصنوعی به زودی با کمبود تراشه های ضروری روبرو خواهد شد. پیش‌بینی‌های تولید فعلی برای نیمه‌رساناهای مرتبط با هوش مصنوعی، تقاضای پیش‌بینی‌شده را برآورده نمی‌کند. نگرانی آلتمن این است که بدون تامین تراشه کافی،  استقرار گسترده هوش مصنوعی امکان پذیر نباشد.

OpenAI که به دلیل توسعه ChatGPT شناخته می شود، درآمد سالانه خود را در سال 2023 به 1.6 میلیارد دلار رسانده است. این شرکت اکنون به دنبال جذب سرمایه جدید با ارزش تخمینی حدود 100 میلیارد دلار است. سرمایه گذاری آلتمن در تولید تراشه با استراتژی سایر بازیگران اصلی صنعت هوش مصنوعی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت (بزرگترین سرمایه گذار OpenAI) که معمولاً تراشه های خود را طراحی می کنند و تولید را برون سپاری می کنند، متفاوت است.

ساخت و نگهداری کارخانه های ساخت تراشه (fabs) به طور قابل توجهی پرهزینه و نیازمند منابع هستند. راه اندازی یک کارخانه ساخت پیشرفته می تواند به ده ها میلیارد دلار نیاز داشته باشد و ایجاد شبکه ای از چنین امکاناتی سال ها طول می کشد. بحث های آلتمن با G42 به تنهایی در مورد جمع آوری بین 8 تا 10 میلیارد دلار بوده است.

این سرمایه گذاری برای رشد آینده OpenAI بسیار مهم است، زیرا آلتمن به نیاز روزافزون این شرکت به تراشه ها اشاره کرده است. رهبران اصلی بازار ساخت تراشه مانند اینتل، شرکت تولید نیمه هادی تایوان، و شرکت الکترونیک سامسونگ، شرکای بالقوه در این تلاش هستند.برای مشاهده آخرین اخبار تکنولوژی همراه ما باشید.

منبعgizmochina

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هجده − 4 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.