OIS مخفف چیست و چه کاربردی در دوربین دارد ؟

OIS مخفف چیست و چه کاربردی در دوربین دارد

OIS مخفف Optical Image Stabilization است. این فناوری برای کاهش لرزش تصویر در دوربین‌های عکاسی، دوربین‌های تلفن همراه و دوربین‌های دیگر استفاده می‌شود.

تثبیت کننده تصویر چیست؟

تثبیت تصویر به روش هایی اشاره دارد که برای تثبیت سیستم دوربین استفاده می شود. اینها معمولاً حرکات انحرافی، شیب و چرخش را جبران می کنند. چه با استفاده از سخت‌افزار یا نرم‌افزار، تثبیت‌کننده تصویر واقعاً می‌تواند کیفیت عکس‌ها را بهبود ببخشد، به‌ویژه هنگام عکس‌برداری با دست یا در سناریوهایی که لرزش ایجاد می شود.

تثبیت کننده تصویر برای تثبیت تصاویر شما ضروری است. بدون آن، عکس‌ها و سلفی‌های شما می‌توانند تار شوند و ویدیوها ممکن است به نظر برسد که برای دهه 80 گرفته شده‌اند. ببینید، شاتر دوربین برای گرفتن نور باید باز باشد. در حالی که این اتفاق می افتد، کوچکترین حرکت می تواند کیفیت تصویر شما پایین بیاورد. این امر به ویژه هنگامی که شاتر برای مدت طولانی باز است، مانند زمانی که در تاریکی عکس می گیرید، صادق است.

OIS

می توانید دوربین خود را با سه پایه یا مونوپاد تثبیت کنید. با این حال، حمل این وسایل همیشه راحت نیست.

با رواج بیشتر حالت‌های HDR و شب در گوشی‌های هوشمند ما، تجملات تثبیت‌کننده تصویر به یک ضرورت تبدیل شده است. تقریباً همه تلفن‌های هوشمند مدرن تثبیت‌کننده تصویر را حداقل روی یک دوربین ارائه می‌کنند. با این حال، چند نوع مختلف تثبیت کننده تصویر وجود دارد. که یکی از آنها تثبیت کننده تصویر نوری (OIS) است.

OIS یک راه حل سخت افزاری است که از یک ژیروسکوپ سیستم میکرو الکترومکانیکی (MEMS) برای تشخیص حرکت و تنظیم سیستم دوربین بر اساس آن استفاده می کند. به عنوان مثال، اگر گوشی هوشمند خود را در دست گرفته اید و دست شما کمی به سمت چپ حرکت می کند، سیستم OIS آن را دریافت می کند و دوربین را کمی به سمت راست می برد.

به عنوان یک راه حل سخت افزاری، این کار نیازی به برش تصویر ندارد، به این معنی که تلفن از یک حسگر کامل برای گرفتن عکس استفاده می کند. محصول جانبی این ویدیو با اعوجاج صفر است زیرا شما اثر ژله ای را که از تثبیت کننده دیجیتال به دست می آید، دریافت نمی کنید. OIS ویدیوی بسیار طبیعی تری نیز ایجاد می کند، زیرا شما افکتی را روی ویدیو اعمال نمی کنید.

ساخت سخت‌افزار OIS خوب ارزان نیست، و به هزینه  اضافه می‌کند و در نهایت به این معنی است که برای تلفن هوشمند مجهز به OIS خود هزینه بیشتری می‌پردازید، هرچند که بسیار رایج‌ است. همچنین عنصر استاتیک ماژول دوربین را به قسمت متحرک دیگری تبدیل می کند. به ندرت اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات قطعات متحرک در یک سیستم OIS مانند هر محصول مکانیکی ممکن است دچار نقص شود.

OIS یک ابزار ارزشمند است، چه در حال فیلمبرداری باشید و چه عکاسی. این به ویژه در سناریوهای کم نور، جایی که شاتر دوربین ممکن است برای مدت طولانی تری باز باشد، کاربرد دارد. بدون OIS،  تصاویر می توانند به دلیل حرکت جزئی دست، که معمولا به عنوان تاری حرکت شناخته می شود، تار شوند. با فعال کردن OIS، لرزش‌های جزئی لغو می‌شوند و عکس‌های واضح‌تری ایجاد می‌شود. همین امر در مورد دوربین های تله فوتو نیز صدق می کند، جایی که لرزش های جزئی به دلیل میدان دید بسیار باریک تر تقویت می شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

4 × 1 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.