ناسا رکورد سریعترین انتقال داده از فضا به زمین را شکست

رکورد سریعترین انتقال داده از فضا

سیستم ارتباطی مبتنی بر لیزر سرعت انتقال خود را نسبت به سال گذشته دوبرابر کرد و داده ها را با سرعت 200 گیگابیت در ثانیه تحویل داد.

یک پیوند نوری فضا به زمین بین یک ماهواره در مدار و زمین داده ها را با سرعت 200 گیگابیت بر ثانیه ارسال می کند.

یک ماهواره کوچک به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی به یک شاهکار فوق العاده دست یافته است و داده ها را با سرعتی بی سابقه از فضا به زمین ارسال می کند و این کار را با ارتباطات لیزری انجام می دهد.

سازمان فضایی اخیرا اعلام کرد، سیستم تحویل فروسرخ TeraByte (TBIRD) ناسا داده ها را از مدار به ایستگاه زمینی روی زمین با سرعت 200 گیگابیت در ثانیه مخابره کرد و رکورد قبلی خود را که 100 گیگابیت در ثانیه بود، شکست.

این بالاترین نرخی است که تاکنون توسط فناوری ارتباطات نوری فضا به زمین به دست آمده است. مدیر ماموریت TBIRD در بیانیه ناسا گفته است: «دستیابی به سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه در ماه ژوئن، پیشگامانه بود، و اکنون ما این سرعت داده را دو برابر کرده‌ایم – این قابلیت نحوه ارتباط ما در فضا را تغییر خواهد داد.»

TBIRD در می 2022 پرتاب شد و توسط ماهواره Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3) ناسا به مدار زمین منتقل شد. cubesat برای آزمایش فناوری ارتباط لیزری به عنوان راهی برای ارسال داده به زمین و از زمین با استفاده از پرتوهای نامرئی که در فضا حرکت می کنند، طراحی شده است.

در طی آخرین آزمایش خود، TBIRD داده ها را به یک ایستگاه زمینی نوری ناسا متصل کرد و لیزر خود را دقیقاً به سمت گیرنده زمینی واقع در کوه تیبل، کالیفرنیا، هدف قرار داد.

ناسا در حال حاضر به امواج رادیویی برای انتقال داده ها  و از فضاپیمای در حال گردش خود با استفاده از همان نوع فناوری مورد استفاده برای رادیوهای اتومبیل یا دکل های تلفن همراه متکی است. از آنجایی که آژانس فضایی به دنبال فرستادن انسان به ماه و فراتر از آن است، ناسا در حال بررسی ابزارهای ارتباطی موثرتری است. به گفته ناسا، ارتقاء از انتقال فرکانس رادیویی به ارتباطات لیزری شبیه به جابجایی از دیال آپ به اینترنت پرسرعت است.

برای مشاهده آخرین اخبار تکنولوژی همراه ما باشید.

منبعgizmodo

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پانزده + 1 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.