ماموریت ماه آرتمیس 3 ممکن است تا سال 2027 به تعویق بیفتد

ماموریت ماه آرتمیس 3

فضانوردان ناسا ممکن است دیرتر از حد انتظار به ماه بروند. ماموریت آرتمیس 3، که برای دسامبر 2025 برنامه ریزی شده بود، ممکن است به دلیل “چالش های فراوان” تا سال 2027 به تعویق بیفتد.

دلیل این تاخیر تعدادی از مشکلات فنی بود که برنامه فرود ماه HLS (سیستم فرود انسانی) با آن مواجه شد. این برنامه بر اساس تغییری در سفینه فضایی اسپیس ایکس است و برای رساندن فضانوردان به سطح ماه طراحی شده است. همچنین مقدار قابل توجهی از کارهای ناتمام مربوط به توسعه لباس های فضایی لازم برای اقامت ایمن فضانوردان در ماه وجود دارد.

HLS تمام سوخت خود را برای ورود به مدار مصرف می کند، بنابراین قبل از رفتن به ماه باید دوباره سوخت گیری شود. بر اساس طرح فعلی، گام بعدی ایجاد یک انبار سوخت برای سوخت‌گیری استارشیپ در مدار است و به دنبال آن، بارگیری متان و اکسیژن مایع به این «انبار فضایی» خواهد بود.

برنامه HLS هنوز رسماً پرتاب دسامبر 2025 را هدف قرار می دهد و قرار است ظرف 79 ماه تکمیل شود – تقریباً یک سال سریعتر از بسیاری از پروژه های بزرگ ناسا که شامل پرتاب فضایی انسان نمی شود. با این حال، GAO نسبت به توانایی انجام این برنامه شک دارد زیرا جنبه های فنی چالش برانگیز باقی مانده است، از جمله توسعه فناوری سوخت گیری در مدار، که “SpaceX پیشرفت محدودی در آن داشته است.”

HLS و SpaceX قبلاً 8 مورد از 13 نقطه عطف کلیدی را شش ماه تا یک سال به تعویق انداخته‌اند و دو مورد از آنها را که قرار است در سال 2025 انجام شوند، یعنی همان سالی که آرتمیس 3 برنامه ریزی شده بود، انجام شود.

با این حال، مشکل فنی تنها چالشی نیست که ناسا با آن مواجه است. تغییر لباس نیز چالشی را برای ماموریت آرتمیس ایجاد کرد.

در نتیجه، حتی ناسا تاریخ برنامه ریزی شده پرتاب آرتمیس 3 در دسامبر 2025 را کاملاً خوش بینانه می داند. در ژوئن 2023، نگرانی‌هایی در مورد تأخیر در توسعه برنامه HLS/Starship مطرح شده بود، که بعید می‌دانست که Artemis 3 با برنامه رسمی قبلی مطابقت داشته باشد.برای مشاهده آخرین اخبار تکنولوژی همراه ما باشید.

منبعgadgettendency

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پانزده + 1 =


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.